Zdroj: http://www.foxricmanice.cz/./kategorie/100-mil-v-sedle-2013  •  Vydáno: 10.11.2013 18:39  •  Autor: LiskaR

100 mil v sedle 2013

100 mil v sedle 201317. ročník třídenního distančního závodu. Na startu 36 sedlových koní a tři vozy. Letos jsme projeli nejdelší etapu.

 Již sedmnáct let se jezdí na konci prázdnin distanční orientační závod  100 mil v sedle.

Tento závod se jezdil dlouhá léta jako tří etapový, kdy každý den se startovala a končila etapa na jednom místě - na Kidově louce u Křižánek. Bylo to pro jezdce pohodlné v tom, že zázemí závodu se nepřesouvalo. Bohužel, věhlas závodu způsobil, že v některých ročnících startovalo přes 60 koní. To už bylo tolik jezdců a pomocníků, že jsme se nevešli večer k jednomu ohni, a začalo se uvažovat, jak závod ztížit, aby nás jezdilo 20 - 30 jako v prvních letech. Proto se již třetím rokem startuje mimo Vysočinu  a jede se tři dny až do cíle v Křižánkách. Podmínkou úspěšného dokončení závodu je dojet  od startu do cíle , cestou projet v termínu dvě veterinární kontroly a vše potřebné na třídenní jízdu mít s sebou na koni. Cizí výpomoc během závodu je zakázána (vyjma nakupování v obchodech).

Po loňském ročníku, kdy jsme se zúčastnili tohoto závodu poprvé s vozem, (a sami překvapeni jsme celý závod - z Toulovcových Maštalí přes Orlické hory na Vysočinu úspěšně dokončily) jsme opět zapřáhli Grétu a Bělku. Jeli  jsme tři - Já, Barča a Katka  jako druhý vůz jeli i letos Julča s Luďkem a letos poprvé s vozem Dandy s Milošem.

 Startovalo se z Ranče Alpaka v Dobré Vodě u Číměře v České Kanadě, první den byla kontrola odpoledne také v Dobré vodě ale u Mrákotína .První etapa vedla tedy Českou Kanadou. Cestu jsme volili terénem mimo silnice, kochali jsme se krásou přírody, koně v terénu dostali dost zabrat, a veterinární kontolu jsme stihli na poslední chvíli. I když jsme jeli až do tmy, stihli jsme dojet první den jen kousek pod Telč. To se nám vymstilo druhý den, kdy jsme nestihli včas dojet na kontrolu nad Velkým Meziříčím. Dandy s Milošem to druhý den obrátili k domovu. Tábořili jsme na našem z puťáků oblíbeném Čtverečku u Sklenného nad Oslavou. Tato etapa byla nejdelší, co jsem na 100 mílích jel - přes 70 km, 14 hodin byly koně v chomoutech, vyjma hodinové přestávky na oběd. Třetí den to pro nás byla pohoda. Jelo se známým terénem po známých cestách na Kidovu louku. Tam jsme dojeli tak v polovině startovního pole, po třetí hodině. Koně i jezdci byli v pořádku, bez úrazů, odřenin , na koních ani nebylo poznat zhubnutí.

Ježdění s vozem je při takovém závodě, kde si hledají jezdci cestu sami podle mapy, daleko obtížnější než s osedlaným koněm . Objet závoru na lesní cestě, nebo spadlý strom přes cestu, je pro sedlového koně sotva minutové zdržení, zato pro vůz to mnohdy znamená i několikakilometrovou zajížďku. Také brodění řek je s vozem problém - tam, kde sedlový kůň skočí do řeky a nadruhé straně se vyškrábe do příkrého břehu, musí se s vozem hledat mostek nebo alespoň brod používaný traktory. Než jsme přebrodili Jihlavku, nabrali jsme asi hodinové zpoždění.

Všechny nesnáze jsme ale zdárně zvládli, a těšíme se na další ročník. Možná už s Nikitkama a dostavníkem.